Tez Arşivi

Hakkımızda

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özete göre tezleri arayabilirsiniz.


İstanbul Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İktisat Anabilim Dalı / İktisat Tarihi Bilim Dalı

19. yüzyılda Nazilli'nin sosyal ve ekonomik yapısı

The social and economical structure of Nazilli in the 19. century

Teze Git (tez.yok.gov.tr)

Bu tezin tam metni bu sitede bulunmamaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi tarama bölümünde 215534 tez numarasıyla arayabilirsiniz.

Özet:

XIX. yüzyil ortalarinda oldukça genis sinirlara sahip olan Osmanli Imparatorlugu,mali yapisi ile ilgili yeni düzenlemeler yapma girisiminde bulunmustur. Bu yenidüzenlemelere örnek teskil eden yerlerden birisi de, Ege Bö lgesi'nde yer alan Aydin Eli'nebagli Nazilli'dir. Bu çalismamizda, Nazilli'nin iktisadi yapisi ve sosyal özellikleriincelenmistir.Bu incelemeler sonucunda, Nazilli'nin XIX. yüzyildaki demografik yapisi, ekonomikdurumu ve sosyal yapisi ile ilgili elde edilen veriler düzenlenmis ve bu bilgiler isiginda çesitlidegerlendirmeler yapilarak, önemli istatistiki verilere ulasilmistir. Bu verilere bagli olarak,Nazilli'nin sosyal ve ekonomik özellikleri ortaya konmaya çalisilmistir.

Summary:

During the 19th century Ottoman Empire which had huge borders, had enterprised tomake new arrangements on fiscal field. Nazilli where is at Aegean part of Turkey in Aydin, issuch a good example for these new arrangements. In this study, social features andeconomical structures of Nazilli have been examined.As a result of these researches from Nazilli that has examined, we had so muchstatistical data about demographical, economical and social structure that was about 19thcentury. Using the path from this statistical information we had, we tried to ascertain to tellmore about social and economical facts about Nazilli.