Tez Arşivi

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özete göre tezleri arayabilirsiniz.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi / Fen Bilimleri Enstitüsü / Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı

3D face reconstruction using stereo images and structured light

Stereo görüntü ve yapısal ışık kaynağı kullanarak yüzün 3 boyutlu geri çatımı

Teze Git (tez.yok.gov.tr)

Bu tezin tam metni bu sitede bulunmamaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi tarama bölümünde 177495 tez numarasıyla arayabilirsiniz.

Özet:

Nowadays, 3D modelling of objects from multiple images is a topic that has gained great recognition and is widely used in various fields. Recently, lots of progress has been made in identification of people using 3D face models, which are usually reconstructed from multiple face images. In this thesis, a system including stereo cameras and structured light is built for the purpose of 3D modelling. The system outputs are 3D shapes of the face and also the texture information registered to this shape. Although the system in this thesis is developed for face reconstruction, it is not specific to faces. Using the same methodology proposed in this study 3D reconstruction of any object can be achieved. Keywords: 3D reconstruction, stereo camera, structured light.

Summary:

Birden fazla fotograf kullanılarak cisimlerin 3 boyutlu modellemesinin yapılması günümüzde gittikçe daha da ilgi çeken ve birçok alanda kullanılan bir konu olarak karsımıza çıkmaktadır. Son dönemde çogunlukla birden fazla fotograf kullanılarak geri çatımı yapılan 3B yüz modelleri kullanılarak, kimlik tespiti alanında ilerleme kaydedilmistir. Bu tezde, stereo kameralar ve yapısal ısık kullanılarak insan yüzünün 3B geri çatımını yapan bir sistem yapılmaya çalısılmıstır. Sistemin sonuçları 3B yüz sekli ve bu sekille iliskilendirilmis olan dokudur. Bu tezdeki sistem, yüzün geri çatımı için gelistirilmis olmasına ragmen yüze özel degildir. Yüze uygulanan islemlerin aynısı uygulandıgında herhangi bir cismin 3B görüntüsünü çıkarabilecek durumdadır. Anahtar Kelimeler: 3B geriçatım, stereo kamera, yapısal ısık.