Tez Arşivi

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özetlere göre tezleri arayabilirsiniz.


İstanbul Teknik Üniversitesi / Fen Bilimleri Enstitüsü / Bilişim Anabilim Dalı / Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı

2016

A study of collaborative design in mobile augmented reality

Mobil artırılmış gerçeklik ile işbirlikli tasarım üzerine bir çalışma

Bu tez, YÖK tez merkezinde bulunmaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi'ndeki tarama bölümünde tez numarasını arayabilirsiniz. Tez numarası: 455430

Tezi Bul
Özet:

Mobil artırılmış gerçeklik teknolojisinin işbirlikli mimari tasarım ortamındaki etkileri, tasarımcıların tasarım iletişimi ve etkileşimi üzerinden irdelenmesi araştırmanın konusunu oluşturur. Bu bağlamda, mobil artırılmış gerçeklik tasarım ortamının fiziksel modelleme ortamı ile karşılaştırılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; işbirlikli tasarımcıların, mobil artırılmış gerçeklik aracını tasarım sürecinde etkin olarak kullanabildikleri görülmüştür. İşbirlikli tasarımcılar için tasarım iletişimi ve etkileşimi sağlaması nedeniyle; geliştirilmeye açık olan ve daha fazla çalışmayla incelenmesi gereken mobil artırılmış gerçeklik teknolojisinin, işbirlikli tasarım sürecinde kullanım için umut verici olduğu tespit edilmiştir.

Summary:

The aim of this study is to understand the impact of mobile augmented reality technology on designers' behaviour during collaborative architectural design. In order to see the influence on design communication and interaction, a comparison study of the mobile augmented reality vs the physical model making was conducted in this study. The thesis defends that the mobile augmented reality technology has great potential to use this technology as a design tool in a collaborative design environment, which then needs to be developed and examined with further studies.