Tez Arşivi

Hakkımızda

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özete göre tezleri arayabilirsiniz.


İstanbul Teknik Üniversitesi / Fen Bilimleri Enstitüsü / Makine Mühendisliği Anabilim Dalı / Malzeme ve İmalat Bilim Dalı

Ağır ticari motor için turboşarj seçimi ve egzoz manifoldu tasarımı ve imalatı

Turbocharger matching, exhaust manifold design and manufacturing for a heavy duty engine

Teze Git (tez.yok.gov.tr)

Bu tezin tam metni bu sitede bulunmamaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi tarama bölümünde 335743 tez numarasıyla arayabilirsiniz.

Özet:

Bu tez çalışmasını bir turboşarj sistemi ve bir egzoz manifoldundan oluşan sıcak taraf sisteminin ağır ticari motor için ilk başlangıcından itibaren doğrulanmış bir parça haline gelmesine kadar geçen sürede yapılması gerekenlerin proseslerin hepsini içermektedir. Bir aşırı doldurma sisteminin ve kati suretle vazgeçilemeyecek bir parça olan egzoz manifoldunun çalışılacak olan motora entegrasyonu, bu motorun kullanılacağı araç uyugulamasına göre turboşarj eşleştirilmesinde, egzoz manifoldu tasarımında ve sistemin topyekün entegrasyonunu boyunca göz önünde bulundurulması gereken hususlar ve elde edilen nihayi sistemin mukavim ve gerçeklenebilir bir sistem olduğunu valide etmek için izlenecek yollar bu tez çalışmasında detaylı bir şekilde işlenmektedir. Bu sayede bu sistemlerin ağır ticari motor için olan geliştirme ve üretim süreçlerine dair bir rehber literatürdeki yerini alacaktır ve sektörün gerektirdiği ve şiddetle ihtiyacı olan hatasız ve mükemmel tasarım,üretim ve validasyon süreçlerinin elde edilmesi sağlanacak ve her türlü kazanç elde edilecektir.

Summary:

In this study matching, design, manufacturing and validation processes of a pair of turbocharger and exhaust manifold for an heavyduty engine has been issued. For turbocharger, there were simple matching process with some analitical approachs and detailed matching study wit the 1D engine performance software which is GT Power. There are also desinging of interfaces of turbocharger and mating parts like exhaust manifold, manufacturing processes of all sub-components of turbocharger and exhaust manifold and validation plan which includes analatical validation with FEA softwares and physical validation that includes dynomometer and test bench tests. During all processes that applied to components of turbocharger and exhaust manifold, all major and minor concers to provide flawless process are investigasted and issued deeply.