Tez Arşivi

Hakkımızda

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özete göre tezleri arayabilirsiniz.


İstanbul Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / Müzik Anasanat Dalı / Yaylı Çalgılar Sanat Dalı

Ahmed Adnan Saygun'un hayatı ve op.44 keman konçertosu'nun yapısal analizi

The life of Ahmed Adnan Saygun and the research of op.44 violin concerto

Teze Git (tez.yok.gov.tr)

Bu tezin tam metni bu sitede bulunmamaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi tarama bölümünde 287758 tez numarasıyla arayabilirsiniz.

Özet:

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile birlikte Ulu Önder Atatürk'ün üzerine düştüğü en önemli konulardan biri ülkemizdeki çağdaş çoksesli müziğin gelişimi olmuştur. Yirminci yüzyılda ülkemizde yaşamış en büyük bestecilerden biri olan Ahmed Adnan Saygun, müzik araştırmacılığı ve eğitmenliğiyle bu gelişime katkıda bulunmuştur.Bu çalışmada, bestecinin hayatı, sanatçı kişiliği ve eserleri incelenmekte; Op.44 Keman Konçertosu'nun yapısal analizi yapılarak, solo keman partisi ile şef partisyonundaki bir takım farklılıkların nedenleri araştırılmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile birlikte Ulu Önder Atatürk'ün üzerine düştüğü en önemli konulardan biri ülkemizdeki çağdaş çoksesli müziğin gelişimi olmuştur. Yirminci yüzyılda ülkemizde yaşamış en büyük bestecilerden biri olan Ahmed Adnan Saygun, müzik araştırmacılığı ve eğitmenliğiyle bu gelişime katkıda bulunmuştur.Bu çalışmada, bestecinin hayatı, sanatçı kişiliği ve eserleri incelenmekte; Op.44 Keman Konçertosu'nun yapısal analizi yapılarak, solo keman partisi ile şef partisyonundaki bir takım farklılıkların nedenleri araştırılmaktadır.

Summary:

With the foundation of Turkish Republic, one of the most important issue Atatürk emphasised on was the progress of the contemporary music of our country. Ahmed Adnan Saygun lived in twentieth century as one of the most important composer in Turkey, and he helped this progress with his educationist and researcher personality.In this study, the life of Ahmed Adnan Saygun, his personality as an artist and his works have been researched, Op.44 Violin Concerto has been structurally analysed and the several differences between solo violin part and complete score have been researched.