Tez Arşivi

Hakkımızda

Tez aramanızı kolaylaştıracak arama motoru. Yazar, danışman, başlık ve özete göre tezleri arayabilirsiniz.


Akdeniz Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı

Analysis of ?how an effective transformation and implementation of CEDAW into national laws can be possible with the main goal of voice entitlement nexus? and ?the role of TFNs in it?

CEDAW?ın 'ifade-yetki ilişkisi' çerçevesinde ulusal yasalara etkin bir şekilde uyarlanması ve uygulanması: Transnasyonel feminist ağların bundaki rolü

Teze Git (tez.yok.gov.tr)

Bu tezin tam metni bu sitede bulunmamaktadır. Teze erişmek için tıklayın. Eğer tez bulunamazsa, YÖK Tez Merkezi tarama bölümünde 280461 tez numarasıyla arayabilirsiniz.

Özet:

This study has discussed the role of Transnational Feminist Networks in norm building, particularly by concentrating on their role in transformation of CEDAW to concrete and applicable laws. In contrary to the current literature, within this thesis, these networks will be concentrated on, with their role in representing the voices of women in a legitimate way and transforming their voices to norms in an effective way ? named voice entitlement nexus-.For this aim, it will be searched for an effective way of transformation of global norms into national laws as well as the role of TFNs in it. During this investigation, it will be mainly focused on the identities of Eastern countries basing on the argument that; as long as global norms are tried to be transformed with ignorance of the religious and cultural life system of east, the inequalities that women face with can not be solved effectively. On this regard, it will be investigated if TFNs do and can manage the transformation of CEDAW to concrete and applicable laws, particularly the laws in Islam Countries? mainly laws concerning ?family life?-.

Summary:

Bu tezin amaci norm insasinda, bilhassa da CEDAW in somut ve uygulanabilir yasalara dönüstürülmesinde, transnasyonel feminist aglarin (TFA) rolünü tartismaktir. Mevcut literatürün aksine, bu tezde,bu aglar, kadinlarin yasal olarak temsili ve bu temsilin etkin bir sekilde yasalara yansitilmasi cercevesinde ele alinicaktir.Ancak. UN , CEDAW ve devlet birimlerinin de icinde oldugu küresel norm belirleyici sistemin baskin rolü dikkate alindiginda; TFA, alternatif bir küresel aktör olarak degil, mevcut sistemin bir parcasi olarak incelenmektedir. Bu amac cercevesinde, küresel normlarin ulusal yasalara etkin aktarilmasi ve TFAin bundaki rolü mevcut teorilere deginilerek ve cesitli TFAlar analiz edilerek arastirilmistir.Bu arastirma Dogu Avrupa ülkeleri örneginde yapilmis; aratirmada ?küresel normlar dogunun dini ve kültürel yasam sistemi göz ardi edilerek aktarilmaya calisildigi sürece, kadinlarin karsi karsiya oldugu esitsizlikler etkin bir sekilde cözümlenemez? tezi savunulmustur. Bu cercevede, TFAin CEDAWi somut ve uygulanabilir yasalara dönüstürme kapasitelerine bakilmis, özellikle islam ülkelerindeki yasalar dikkate alinmistir -aile hayati üzerine yasalar-.